Η Απείρανθος είναι ίσως το πιο γραφικό χωριό στο νησί, και πατώντας το πόδι σου στα σοκάκια της για πρώτη φορά νιώθεις την αίσθηση ότι έκανες ένα ξαφνικό ταξίδι στο χρόνο. Χτισμένο πάνω στο βράχο, ξεπροβάλλει σαν ένα πέτρινο βότσαλο πάνω στο πράσινο των βουνών.
Οι κάτοικοι της Απείρανθου είναι τόσο ιδιαίτεροι όσο το χωριό τους. Πατρίδα των, μετέπειτα πρωθυπουργών, Πέτρου Πρωτοπαπαδάκη και των γιων του, Αριστείδη και Μίκη Πρωτοπαπαδάκη, όπως και του γνωστού για την συμμετοχή του στην αντίσταση στη γερμανική κατοχή Μανώλη Γλέζου.
Αν έχετε επισκεφτεί πόλεις και χωριά της Κρήτης, τότε η Απείρανθος θα σας φανεί γνώριμη, καθώς οι κάτοικοί της μοιράζονται πάρα πολλά κοινά στοιχεία από την κρητική κουλτούρα, όπως την διάλεκτο και τις παραδοσιακές φορεσιές. Μη ξεχάσετε να δοκιμάσετε μερικά από τα υπέροχα τοπικά προϊόντα, όπως το κίτρο και το τυρί.